МЕТОДИЧНА РОБОТА
Методична робота у закладі дошкільної освіти
Методична робота - це систематична колективна й індивідуальна діяльність педагогічних кадрів, спрямована на підвищення їх науково-теоретичного, загальнокультурного рівня, психолого-педагогічної підготовки й професійної майстерності. Методична робота в ЗДО- це цілісна, заснована на досягненнях науки й педагогічного досвіду, на конкретному аналізі навчально-виховного процесу система взаємозалежних дій і заходів, спрямованих на всебічне підвищення кваліфікації й професійної майстерності кожного вихователя (включаючи заходи щодо керування професійною самоосвітою, самовихованням, самовдосконаленням педагогів), на розвиток і підвищення творчого потенціалу педагогічного колективу ЗДО в цілому, а в остаточному результаті на вдосконалювання навчально-виховного процесу, досягнень оптимального рівня виховання й розвитку конкретних дітей. Методичний кабінет дошкільного навчального закладу - є центром методичної допомоги практичним працівникам та поширення науково-психолого-педагогічних знань серед батьків щодо розвитку, виховання і навчання дітей дошкільного віку (додаток №1 «Положення про методичний кабінет дошкільного навчального закладу»). Методична служба виконує разом з адміністрацією й педагогічним колективом і за їхнім запитом наступні функції:
• забезпечення професійною інформацією;
• організація методичної й науково-дослідної роботи в ЗДО;
• підтримка експериментальної роботи педагогів в ЗДО;
• діагностика й аналіз навчально-виховного процесу;
• організація індивідуального консультування й професійної підтримки педагогів;
• допомога педагогам в підготовці до атестації;
• організація підвищення кваліфікації;
• допомога щодо підвищення якості освітнього процесу;
• виявлення, підтримка й поширення педагогічного досвіду;
• участь і організація семінарів, конференцій, майстер-класів;
• виявлення, підтримка й поширення педагогічного досвіду;
• допомога, участь у розробці й проведенні експертизи інноваційних програм, методик, навчальних планів;
• методична допомога в проведенні відкритих заходів допомога у проведенні професійних конкурсів.
Основний документ ЗДО - Базовий компонент дошкільної освіти (2021).
Це державний стандарт, що містить норми і положення, які визначають державні вимоги до рівня розвиненості та вихованості дитини дошкільного віку, а також умови, за яких вони можуть бути досягнуті.
Виконання вимог Базового компонента дошкільної освіти є обов'язковим для всіх закладів дошкільної освіти незалежно від підпорядкування, типів і форми власності, інших форм здобуття дошкільної освіти.
Процедура досягнення здобувачами дошкільної освіти результатів навчання (набуття компетентностей), передбачених Базовим компонентом дошкільної освіти, визначається освітньою програмою закладу освіти.
Базовий компонент дошкільної освіти розробляється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти, затверджується в установленому порядку і переглядається не менше одного разу на 10 років.
Навчально-методичне забезпечення реалізації Базового компонента дошкільної освіти здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти.
До розроблення Базового компонента дошкільної освіти долучаються Національна академія педагогічних наук України, органи із забезпечення якості освіти, академічні, галузеві науково-дослідні інститути, заклади освіти, інші науково-методичні та методичні установи, громадські об'єднання, у тому числі фахові організації (професійні асоціації), інші інститути громадянського суспільства, експерти тощо. (ст. 22 Закону України «Про дошкільну освіту»)
Повний документ у новій редакції - за посиланням: https://mon.gov.ua/storage/app/media/rizne/2021/12.01/Pro_novu_redaktsiyu%20Bazovoho%20komponenta%20doshkilnoyi%20osvity.pdf
Педагогічний колектив ЗДО "Сонечко" втілює в життя державну програму і державну політику в галузі освіти. Зміст і навчання передбачає гуманістичні підходи у вихованні кожної дитини в сукупності всіх її проявів, у тому числі й вікових статевих, особливостей індивідуального життя.
Організаційно-педагогічна робота ЗДО «Сонечко» відбувається за напрямком творчої самореалізації.
Очікуванні результати:
1. Зростання престижу дошкільного навчального закладу.
2. Модернізація освітнього процесу в умовах карантину та інформатизації освіти.
3. Чітка та послідовна робота під час формування здоров'язбережувальних компетенцій та екологічного виховання.
4. Розвиток інноваційної діяльності педагогів та створення сучасного розвивального середовища.
5. Системне впровадження ІКТ під час організації науково-методичної роботи
6. Активне залучення батьківської громади до освітнього процесу та потреб закладу.
7. Зменшення захворюваності дітей в ЗДО
Пріоритетними напрямками роботи колективу вважати:
1. Забезпечення доступності та якості дошкільної освіти відповідно до чинного законодавства про дошкільну освіту та програм розвитку, навчання та виховання дітей дошкільного віку.
2. Об'єднання зусиль сім'ї та закладу дошкільної освіти у вихованні здорової, екологічно свідомої дитини.
3. Забезпечити державну політику щодо охорони життя ї здоров'я дітей та формування здорового способу життя в тісній співпраці із сім'єю.
4. Спрямувати діяльність на використання інтерактивних форм та методів в навчально-виховному процесі, вихованні екологічної культури дітей дошкільного віку та роботи з педагогами.
Перспективними напрямами роботи на наступний період є:
- формування тісного взаємозв'язку ЗДО із сім'єю, вивчення особливостей спілкування в сім'ях з метою здійснення індивідуального підходу до кожного вихованця;
- проведення родинних свят, батьківських зборів, Днів відкритих дверей екологічного спрямування ;
- робота ініціативної групи «Еко посиденьки» з метою організації вивчення програми «Еко-око» за ред. Н. Лисенко;
- особистісна діагностика дітей, індивідуальне консультування батьків психологом з метою вирішення труднощів і проблем розвитку дітей;
- робота гуртка гри в шахи «Країна шахів»;
- залучення колективу та батьківської громадськості в екологічному проекті «Запроси дерево до народження» та практична робота творчої групи на грядці Розума та «французькому городі»;
- активна участь педагогів закладу у методичній роботі району (засідання Школи інноваційних технологій в ЗДО) та області;
- фізкультурно-оздоровча робота шляхом удосконалення рухової активності дітей;
- формування культурно-гігієнічних та трудових навичок ;
- проведення моніторингу рівня досягнень дітей за вимогами БКДО